Ako znížiť tlak? Overené tipy (POZNÁTE VŠETKY?) 

Ako znížiť tlak? Overené tipy (POZNÁTE VŠETKY?) 

Krvný tlak môže byť príliš vysoký vtedy hovoríme o hypertenzii a tiež aj príliš nízky, ktorý nazývame hypotenzia. Na rozdiel od vysokého krvného tlaku ho necharakterizujeme ako chorobu a pre ľudské telo nie je až taký nebezpečný. 

Problémy s vysokým krvným tlakom má v súčasnosti 1 z 5 ľudí a klasifikuje sa ako civilizačná choroba. To znamená, že jej výskyt je priamo naviazaný na moderný životný štýl, s ktorým sa spájajú nedostatok pohybu, nevhodné stravovanie, stresové prostredie a celý rad iných príťaží. Pomerne zaujímavo vyznievajú aj ďalšie informácie o liečbe pacientov na Slovensku, ktoré hovoria, že 1 zo 4 ľudí o svojom probléme s krvným tlakom vôbec nevie a tiež, že iba 1 z 3 ľudí  je liečený správne.

Zo spomenutého vyplýva, že je dobré pozorne sledovať svoje telo a problémy s krvným tlakom nepodceňovať. Najmä vysoký tlak je nutné okamžite začať liečiť, samozrejme  s pomocou odborníkov lekárov. V článku si uvedieme príklady na prejavy porúch krvného tlaku a prinesieme aj niekoľko tipov, ako sa s nimi vyrovnať a účinne ich liečiť. 


Prečo je vysoký krvný tlak nebezpečný

Hypertenzia   vysoký krvný tlak sa vo vnútri tela prejavuje tak, že cievy, ktoré sú zodpovedné za distribúciu okysličenej krvi v tele, sú vystavené vyššiemu tlaku než je žiadúce.

Z dlhodobého hľadiska predstavuje neriešený vysoký krvný tlak obrovský problém s množstvom zdravotných komplikácii. Tie najzávažnejšie môžu znamenať aj smrť.

Za normálne hodnoty krvného tlaku považujeme hodnoty pod 120/80 mmHg a nad 90/60 mmHg. Čím je krvný tlak vyšší, tým väčšie riziká pre celé telo predstavuje. Problémy s tlakom vždy úzko súvisia s činnosťou obličiek, ktoré sa priamo na zvýšenom tlaku podieľajú.

Nebezpečenstvo vysokého krvného tlaku začína v srdci, ktoré sa pri nadmernej práci zaťažuje.

Výsledkom je zväčšenie tej časti srdca, ktorá je zodpovedná za výtlak krvi do tela.

Zväčšenie je dôsledkom zhrubnutia ľavej srdcovej komory. Príliš hrubá svalovina má problém s dostatočným zásobovaním kyslíkom a postupom času sa dostavujú pocity vyčerpania.

Príliš namáhané a neokysličené srdce môže pravidelne zlyhávať aj náhle prestať pracovať. Ďalším nepríjemným príznakom je aj zvýšený výskyt cievok v oku. Jemné cievky, ktoré sú vystavené zvýšenému tlaku, sú tiež oslabené a môže do nich presakovať tekutina. 

Namáhané cievy predstavujú vysoké riziko pre orgány v celom tele. Prasknutím takejto cievy v mozgu nastáva cievna mozgová príhoda. Dopady cievnej mozgovej príhody bývajú rozličné a vyplývajú z rôzneho stupňa poškodenia ciev a tiež ich množstva.

Typickými sú strata reči, motoriky, ochrnutie a tiež aj smrť. Rovnako tak je prasknutie cievy nebezpečné aj v obličkách, ktoré najprv stratia istú časť svojej výkonnostnej kapacity a na záver zlyhávajú úplne. 

Samostatnou kapitolou sú cievy samotné, ktorým sa dôsledkom pôsobenia vysokého tlaku poškodzuje vnútorná výstelka a vznikajú trhliny. Do nich sa zachytávajú tuky alebo krvné zrazeniny. Hromadením stále väčšieho množstva materiálu v trhlinách dochádza k upchatiu ciev a infarktu. Ak sa upchá cieva, ktorá má zásobovať srdce, jedná sa o infarkt myokardu.

Aké sú príznaky zvýšeného tlaku

Údaj zo začiatku článku hovorí, že 1 zo 4 ľudí o svojom probléme s vysokým tlakom vôbec nevie. Je to preto, lebo krvný tlak sa mení postupne nielen v prípade problémov v tele, ale tiež aj prirodzene v procese starnutia každého človeka.

To znamená, že krvný tlak máme v každom období života iný. Ďalším dôvodom nevedomosti je schopnosť tela prispôsobiť sa. Ak je v tele jeden parameter zlý, organizmus sa ho snaží vyvážiť a z toho dôvodu chorý jedinec nemusí pociťovať žiadne subjektívne potiaže. Hypertenzia sa preto zvyčajne ukáže pri náhodnom meraní tlaku.

Medzi najčastejšie príznaky patrí náhodné krvácanie z nosa, tŕpnutie prstov a bolesti hlavy. Pri diagnostikovaní hypertenzie je nutné podstúpiť odborné vyšetrenie.

Diagnostika

Merania v domácom prostredí ešte neznamenajú, že človek si môže na ich základe sám určiť diagnózu a už vôbec nie liečbu. Lekárske vyšetrenie, ktoré má za úlohu diagnostikovať vysoký krvný tlak, sa realizuje opakovane a počas viacerých dní.

To znamená, že jedno meranie s vysokým číslom nestačí. Za najobjektívnejšiu metódu sa považuje 24 hodinové meranie tlaku počas rôznych aktivít v priebehu dňa a tiež aj spánku. Týmto spôsobom sa odstráni problém tzv. maskovanej hypertenzie, ktorá sa pri jednorázovom meraní v ambulancii nemusí prejaviť.

Druhým zavádzajúcim stavom je tzv. hypertenzia bieleho plášťa, kedy sa pacientovi nárazovo zvýši krvný tlak kvôli pocitu strachu a nervozite z pobytu v ambulancii. 


Domáce merania sa realizujú už vo fáze po úspešnej diagnostike a po nasadení liečby a sú skôr informatívne. Po odhalení hypertenzie a začatí liečby pacient meria výšku tlaku doma s pomocou dostupných prístrojov. Tieto údaje poskytujú pomerne dobrú spätnú väzbu lekárovi, ktorý na ich základe vie účinne prispôsobiť liečbu hypertenzie na konkrétneho pacienta.

Ako merať krvný tlak správne

Na začiatok je potrebné zaobstarať si spoľahlivý tlakomer. Rozhodujúcim kritériom teda nebude cena, ale kvalita. Pri overovaní kvality domáceho tlakomeru je dobré zobrať si ho na vyšetrenie k lekárovi do ambulancie a tam si výsledky oboch prístrojov porovnať. 

Pred meraním sa uistíme, že nemáme oblečené žiadne tesné odevy, ktoré by najmä v oblasti rúk mohli skresľovať výsledok. Meranie realizujeme v stave pokoja, najlepšie v sede. Manžeta tlakomeru sa upevní nad lakeť vo vzdialenosti 3 cm od lakťovej jamky.

Počas merania nevykonávame žiadnu aktivitu, nerozprávame. Dnešné
automatické tlakomery spravia všetku prácu za vás a na konci si treba výsledok merania zaznamenať. Merania krvného tlaku sa odporúčajú robiť pravidelne, v tú istú dennú dobu a výsledky konzultovať s lekárom.  

Ako sa dá vysoký krvný tlak liečiť

Pri malom zvýšení hodnoty krvného tlaku nie je potrebné užívanie liekov. V tomto prípade je nutná zmena životosprávy a zaradenie väčšieho množstva pohybu. Štúdie ukazujú, že mimoriadne efektívne sú vytrvalostné športy, plávanie, beh a chôdza.

Samozrejme, že aktivity vykonávame s miernou intenzitou, ktorú zvyšujeme postupne.

Vysoký krvný tlak sa dá znížiť aj pomocou zdravých potravín a bylinkami. Cesnak, cvikla a špenát pri pravidelnej konzumácii v dostatočných množstvách dokážu spolu s lipou a hlohom dostať krvný tlak pod kontrolu. Nikdy ale nepredstavujú náhradu za lieky. Treba ich využívať ako doplnok, ktorý telu pomôže ako prevencia.  

Prevencia

Ak viete, že máte genetickú predispozíciu k vysokému krvnému tlaku, je čas uvažovať o prevencii. Vždy je lepšie malými zmenami v živote dodržiavať isté zásady dlhodobo a predchádzať tak neskorším problémom, neustálym vyšetreniam, pobytom v nemocnici a smrti. Aj tu je dobré začať sa pravidelne hýbať a byť telesne aktívny.

Namiesto auta
 do obchodu využite bicykel alebo sa prejdite.

Nepoužívajte výťah a pridajte si pár schodov denne v práci alebo na ceste domov. Vysaďte nezdravé potraviny a skoncujte s alkoholom a fajčením. Pravidelne a kvalitne sa stravujte a pred spaním sa zdržiavajte konzumácie akéhokoľvek jedla. 


Nízky krvný tlak nie je choroba

Našťastie nie je problém s nízkym krvným tlakom taký nebezpečný ako pri vysokom tlaku. Hodnoty nízkeho tlaku sú menej ako 100/70 mmHg. Pri meraní a diagnostike sa postupuje rovnako, ako sme to popísali vyššie. Nestačia jednorázové merania a potrebná je návšteva u lekára.

Nízky tlak sa najčastejšie prejavuje slabosťou, neustálou únavou a potrebou spať. Závraty, točenie hlavy, studené končatiny, mdloby, nesústredenosť a tiež aj občasné straty vedomia sú ďalšími príznakmi, ktoré nízky tlak signalizujú pomerne spoľahlivo. 

Riziká nízkeho tlaku spočívajú najmä v tom, že jednotlivé orgány a časti tela nedostávajú dostatok kyslíka na svoje fungovanie. Najnebezpečnejší sa potom tento nedostatok javí pri slabom okysličení mozgu. Dôsledkom nízkej hladiny kyslíka sú prejavy, ktoré sme spomenuli vyššie.

Aj keď sa nejedná o chorobu, ani životu nebezpečné prejavy, na nízky tlak by by si mali dať starší ľudia a
tehotné ženy. Je nutné strážiť si dostatočný príjem tekutín počas celého dňa. Vďaka tekutinám v krvi sa zvýši jej objem a tiež aj tlak v cievach. Dobrým spôsobom je aj zvýšený prísun soli. 

Dobrým riešením je opäť pohyb, ktorý nemusí byť intenzívny, ale skôr pravidelný. Vhodné je otužovanie a jednorázovo sa krvný tlak dá zvýšiť aj malou dávkou alkoholu. Z dlhodobého hľadiska je ale užívanie alkoholu závadové a v konečnom dôsledku škodlivé. Populárnym riešením je pitie kávy a čaju.

Pri káve je problém s tým, že kofeín nárazovo dokáže krvný tlak zvýšiť, ale jeho účinky aj pomerne rýchlo miznú. Teín, ktorý sa nachádza v zelenom čaji pôsobí oveľa dlhšie, a tak práve
pitie zelených čajov je pri boji s nízkym krvným tlakom efektívnejšie.


Ak potrebujete krvný tlak zvýšiť okamžite, je dobré posadiť sa a znížiť hlavu ku kolenám, aby sa krv dostala do hlavy rýchlejšie. Pri dlhom státí pomáha pomalé prešľapovanie a kríženie nôh. Pomáha aj zdvihnutie rúk a predklony, ktoré tiež spôsobujú rýchlejšie prekrvenie mozgu.

Ak sa pri prudkom zdvíhaní zo stoličky alebo postele prejavuje točenie hlavy a závrat, je nutné zmeniť zvyk a vstávať pomalšie. 

Bonipo odporúča