Ako sa robia deti (OVERENÝ návod ako otehotnieť)

Ako sa robia deti (OVERENÝ návod ako otehotnieť)

V našom článku sa pokúsime vysvetliť niektoré zo zásad, ako efektívne otehotnieť a tiež viacero metód, ktoré sa oplatí vyskúšať. Túžba mať deti a dať tak svojmu životu nový zmysel sa v každom objaví v iný čas, a niekedy môže byť spojená s problémami pri otehotnení. Príčin môže byť viacero, ale prvá rada znie, že na všetko dobré sa musí aj čakať a netreba prepadať ihneď panike. 


Dnes je v spoločnosti trendom postup, že mladí ľudia sa najprv snažia o vzdelanie a následne hľadajú uplatnenie v práci a hmotné zabezpečenie. Založenie rodiny sa dostáva na rad až neskôr. Takýto postup má svoju logiku a tiež aj pozitíva, ale čím viac sa počatie dieťaťa odďaľuje, tým vyššie riziká treba očakávať. Plodenie potomkov môže byť behom na dlhú trať a vo všeobecnosti platí, že čím sú budúci rodičia starší, tým dlhšia práca ich čaká. 


Neprepadajte panike

Ak sa snažíte o dieťa a nedarí sa vám niekoľko dní a týždňov, vobec to nie je dôvod na paniku. Úspešné splodenie potomka po jednom styku je skôr raritou ako pravidlom. Prvá rada na začiatok znie neprepadať panike po prvých pokusoch.


Nikdy nerátajte s tým, že svoj cieľ dosiahnete po pár pokusoch. Tu vstupuje do hry aj faktor zdravotného stavu oboch rodičov a tiež aj vek. Zlý zdravotný stav, nech už je spôsobený čímkoľvek, a vysoký vek pôsobia negatívne. Snaha o dieťa môže niekedy trvať týždne aj mesiace. 


Počas tejto doby sa snažte udržať si pozitívne myslenie a nenechajte sa odradiť ani poznámkami okolia. Najlepšie spravíte, ak si celý proces necháte pre seba a svojho partnera. Prílišná zainteresovanosť druhých osôb je v tomto prípade na škodu. Dôverujte si a pri pozitívnom nastavení mysle sa výsledok určite dostaví. 


Každé ľudské telo je iné a chvíľu môže trvať, kým nastane oplodnenie. Aj pri zdravých, plodných a mladých rodičoch je úplne normálne, že plodenie sa natiahne aj na niekoľko mesiacov. 


Ak ale postupne cítite, že času aj námahy ste obetovali už dosť, bude vhodné podrobnejšie sa oboznámiť s funkciami reprodukčných orgánov, ich cyklami a zvláštnosťami. Tie vám pomôžu otehotnieť efektívnejšie, aj keď sa spočiatku príliš nedarilo.


Spoznajte vlastné telo

Táto úloha sa môže pre dospelého človeka zdať banálna. Predsa sme sa všetci na základnej aj strednej škole dozvedeli o reprodukčných orgánoch všetko potrebné. To je síce pravda, ale práve teraz je nutné naučiť sa niečo naviac a dosiahnuť svoj cieľ. 


Mužské rozmnožovacie orgány sú pomerne jednoduché. Naproti tomu, ženská reprodukčná sústava je zložitá a podlieha pravidelným zmenám, ktoré sa odohrávajú počas celého plodného obdobia v cykloch.

Ovulácia

Ak žena pochopí princíp fungovania ovulácie, tak si vie výrazne pomôcť v plánovaní styku a tým pádom aj v dosiahnutí svojho cieľa. Najzákadnejším predpokladom pre úspešné otehotnenie z pohľadu ženy je ovulačný cyklus. 


Ovulácia je proces, v ktorom sa ženské vajíčko po vytvorení presúva smerom k maternici a počas tohto času je ho možné oplodniť mužskou pohlavnou bunkou spermiou. 


Ak je proces oplodnenia úspešný, vajíčko potom putuje do maternice. Tam sa uhniezdi na stene maternice a delením buniek vzniká plod. Ak sa vajíčko neoplodní, rozpadne sa a putuje z tela von spolu so stenami maternice, ktoré sa odlupujú. Výsledkom je menštruačné krvácanie.


Ovulácia zvyčajne prebieha okolo 14. dňa menštruačného cyklu. Vzorový cyklus trvá 28 dní, ale v realite u každej ženy môže trvať rozdielne dlho. Pre túto skutočnosť je aj údaj o začiatku ovulácie skôr orientačný. Presné načasovanie na konkrétny deň ale ani nie je nutné. O tom ale neskôr.


Ovuláciu je možné spozorovať viacerými spôsobmi. Z uvedených sa nemusí prejaviť každý a zároveň platí, že aj intenzita jednotlivých prejavov môže byť u každej ženy rozdielna. 


Najčastejšie sa prejaví výtokom, ktorý môže mať rôznu hustotu a býva väčšinou priehľadný. K ďalším príznakom ovulácie patrí citlivosť ženských prsníkov, ktorá sa rapídne zvyšuje, zvýšená sexuálna túžba libido, slabé krvácanie a niekedy aj bolesť vaječníkov na jednej strane brucha. 


Tieto príznaky ovulácie by sa ale mali považovať za orientačné a žena by sa nimi mala v procese otehotnenia riadiť skôr sekundárne.


Najistejšou metódou, ako mať ovulačný cyklus pod kontrolou a následne prispôsobiť plánovanie styku a otehotnenia, je viesť si ovulačný/ meštruačný kalednár. 


Na základe pozorovaní vlastného tela si žena zaznamená trvanie menštruačného cyklu, a potom ďalšími pozorovaniami a vedomosťami pravidelne zaznamenáva správanie sa svojho tela. Po takejto príprave je otehotnenie oveľa efektívnejšie. 


Zaujímavou informáciou je aj to, že žena môže ovulovať aj viackrát počas jedného menštruačného cyklu. Inak povedané, počas jedného cyklu je ženské telo schopné uvoľniť viacero vajíčok po sebe. 


Šanca, že otehotnenie nastane, sa tým pádom zvyšuje. Pozor, tento jav bol pozorovaný pri malej skupine žien. Či je viacnásobnej ovulácie schopná konkrétna žena, sa musí zistiť odborným vyšetrením u špecializovaného lekára gynekológa. V prípade, že budú oplodnené viaceré vajíčka, výsledkom bude narodenie viacerých detí naraz.

Plodné okno

Tento termín označuje obdobie pred ovuláciou, počas ktorého je možné otehotnieť napriek tomu, že vajíčko ešte nie je plne vyvinuté, nebolo uvoľnené a neputuje smerom k maternici. 


Ako je to možné? 


Táto skutočnosť je daná tým, že mužská pohlavná bunka je v tele ženy schopná prežiť až 5 dní. Keď to celé spojíme dohromady, spermia si vie istý čas na vajíčko počkať. Naproti tomu, vajíčko má vo vajcovodoch životnosť len 24 hodín.

Odporúčanie

Z hore uvedeného vyplýva, že sa neoplatí presne vyrátať si deň ovulácie a na toto konkrétne obdobie plánovať styk. Prvý problém je v samotnom vyrátaní a nájdení tých správnych 24 hodín, počas ktorých je vajíčko životaschopné a je ho možné oplodniť. 


Oveľa lepšie je mať styk už na začiatku cyklu a s nejakým predstihom pred očakávanou ovuláciou. Pri výpočtoch a plánovaní styku je najúčinnejšie zamerať sa na pravidelnosť  v čase pred ovuláciou a nie len počas nej. 

Ako zistiť ovuláciu presne

Najefektívnejšou metódou je vyšetrenie ultrazvukom v ordinácii špecializovaného lekára. 


Ten veľmi presne odhalí, kde a v akom stave sa práve vajíčko nachádza. Žena tak dostáva veľmi presnú informáciu a môže ju efektívne používať pri plánovaní styku s mužom. 


Ostatné metódy sa dajú realizovať aj doma. Majú podobu ovulačného testu alebo testu” na meranie teploty vo vnútri pohlavných orgánov, ktorá signalizuje ovuláciu v prípade, že konkrétna teplota je rovnaká počas troch dní po sebe. 

Úloha muža

Muž má, v porovnaní so ženou, reprodukčnú sústavu o čosi jednoduchšiu. Jeho telo produkuje pohlavné bunky bez prestania a tvorba nepodlieha cyklom a prerušeniam tak, ako v prípade žien. 


Dá sa povedať, že muž je schopný plodiť neustále. V situácii, keď sa rodičia ocitnú v slepej uličke a plodenie neprináša výsledok, je dobré zamerať sa na životosprávu. Ďalšou možnosťou je nechať si spraviť odborné vyšetrenie spermiogram.


Najjednoduchšou cestou za dobrými spermiami je zdravý životný štýl. Nestačí týždeň alebo dva držať diétu alebo sa nárazovo vzdať svojich zlozvykov. V prípade muža, ale aj ženy, sa jedná o beh na dlhú trať a mala by byť naplánovaná niekoľko mesiacov dopredu. 


Na začiatok je nutné vylúčiť nadmernú konzumáciu alkoholu a určite prestať s fajčením tabakových výrobkov. Samozrejmosťou je vylúčenie drog a iných omamných látok. Tento postup aplikujeme ako prvý aj v momente, keď úsilie o splodenie dieťaťa je v plnom prúde, ale výsledky nie sú. 


Zdravie má totiž zásadný vplyv na kvalitu spermií. Žena sa môže snažiť sebeviac, ale ak má muž oslabené spermie, k oplodneniu dôjde len veľmi ťažko. 


Výskumy ukazujú, že pre muža je dôležitá kvalita spermíí, ktorá sa prejavuje ich pohyblivosťou a tiež aj množstvo spermií. 


Obidva parametre sú kľúčové v posudzovaní plodnosti, zníženej plodnosti alebo neplodnosti. 


Aktuálny stav sa dá zistiť veľmi jednoducho vyšetrením. To prebieha tak, že muž prinesie na vyšetrenie ejakulát nie starší ako 30 minút. Výsledok je známy do pár minút. 


U muža zohráva podstatnú úlohu aj psychická pohoda. Muž musí pred stykom dosiahnuť erekciu a tú si aj udržať počas celého trvania styku. Bez erekcie sa pár snažiaci sa o dieťa k ničomu nedopracuje. 


Preto sa mužom v procese snaženia odporúča popri kvalitnej strave a pohybu tiež aj vyhýbať nadmernému stresu. Podobne, ako u žien, je dobré mať pozitívne myslenie a príliš celý proces neznásilňovať”. 


Ekerciu aj psychickú pohodu je možné podporiť užívaním výživových doplnkov. Tie su pomerne lacné, neobsahujú žiadne účinné látky, ale dokážu efektívne podporiť libido ale aj erekciu samotnú. 


Ďalšou možnosťou sú lieky na erekciu. Konzumáciu je nutné konzultovať s lekárom. Určite sa vyhnite kúpe týchto liekov cez internet alebo na čiernom trhu. 

Záver

Aj muž, aj žena majú pri plodení dieťaťa svoju úlohu spolu s nástrojmi a možnosťami, ako prípadné problémy riešiť. K základným pravidlám patrí pokoj pri práci” a tiež, že netreba očakávať výsledky ihneď a na počkanie. K plodeniu, ktoré po dlhšom čase nemá výsledok, treba pristúpiť analyticky a odhaľovať príčiny krok po kroku. 


Netreba zabúdať na psychickú pohodu oboch rodičov. Ak sa proces plodenia a neustály styk stáva pre oboch otravným, treba si dopriať dlhšiu pauzu a následne začať odznova. 


Dobrým tipom aj overeným spôsobom, ako otehotnieť, je dovolenka pri mori alebo wellness pobyt v horách. Oddýchnuté telo a myseľ dokážu zázraky, ktorým narodenie dieťaťa určite je.

Bonipo odporúča